• آخرین خبر با عنوان ، دانلود تحقیق مبانی امنیت اطلاعات در 3 ماه قبل منتشر شده است .
 • دوشنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
  »   اقتصادی  »   بازگشایی پرونده ورود تعاون به بورس/ چراغ سبز بورسی‌ها به تعاون
  109 views
  ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۰۲

  تعاونی‌ها فرابورسی می‌شوند؛

  بازگشایی پرونده ورود تعاون به بورس/ چراغ سبز بورسی‌ها به تعاون

  پس از سال‌ها، دوباره پرونده ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه کشور بازگشایی شده و با وعده‌های مسئولان بورس، قرار است مشکلات فرابورسی شدن تعاونی‌ها حل شود.

  بازگشایی پرونده ورود تعاون به بورس/ چراغ سبز بورسی‌ها به تعاونReviewed by مجله همه جور فان on Jun 17Rating:

  به گزارش خبرنگار مهر، پرونده ورود تعاونی ها به بازار سرمایه پس از سال ها مسکوت ماندن، دوباره بازگشایی شد و این روزها زمزمه ورود بخش تعاون به بازار سرمایه کشور دوباره شنیده می شود و این بار مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار و بخش تعاون کشور به طور جدی در مورد آن مذاکراتی را انجام داده اند.
  این در حالی است که بازار سرمایه کشورمان این روزها حال و روز خوشی ندارد و در انتظار تصمیمات و حمایت های جدی و جدید برای بهبود شرایط است و شاید مسئولان بورسی انتظار دارند تا با انعکاس جرقه ورود تعاون به بورس، نور امیدی در بازار سرمایه شعله ور شود و سهامداران به روزهای رونق بورس امیدوار شوند.
  ورود تعاون به بازار سرمایه کلید خورد

  ورود بخش تعاون کشور از سالها پیش و قبل از ادغام وزارت تعاون با دو وزارتخانه دیگر مطرح بوده است و البته هیچگاه مسئولان بورس در دوران قبلی نسبت به ورود تعاونی ها به بازار سرمایه کشورمان روی خوش نشان ندادند و شرایط تعاونی ها را برای ورود به بازار سرمایه مناسب ارزیابی نکردند.
  اولین نشست تعاونی ها و بورسی ها در حالی برگزار شده است که پیش از این چالش های جدی میان این دو برای بورسی شدن تعاونی ها وجود داشت، به طوریکه مشکلات قانونی در راس بود و عدم تابعیت از قانون تجارت به عنوانی یکی از شروط جدی مطرح بود.

  چراغ قرمز ورود تعاون به بورس چه زمانی سبز می شود؟

  البته هنوز چرا قرمز ورود تعاونی ها به بورس سبز نشده است، اما براساس قانون برنامه پنجساله پنجم کشور و اصل ۴۴ قانون اساسی، تعاونی ها برای ورود به بورس الزام دارند و بورسی ها هم باید شرایط را برای ورود آنها به بازار سرمایه فراهم کنند.

  پیش از این هم تعاونی ها که امیدوار بودند بتوانند با نام تعاونی سهامی عام وارد بورس شوند تلاش کردند تا شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت را به تعاونی های سهامی عام تبدیل کنند، اما این موضوع نیازمند همراهی مجلسیان بود که انجام نشد.
  در واقع این موضوع در بین نمایندگان مجلس مطرح و آنها در نهایت با شنیدن نظرات وزارت تعاون و همچنین بررسی های خود و استفساریه ای که تهیه کرده بودند تمایلی از خود برای دادن رای مثبت به سهامی عام شدن تعاونی ها نشان ندادند.

  در نهایت با تمام تلاش وزارت تعاون وقت، مجلسیان دست رد به سینه تعاونی ها زدند و اعلام کردند که با تعاونی سهامی عام شدن شرکت های سرمایه گذاری استانی موافق نیستند. این موضوع البته واکنش مسئولان ارشد وزارت تعاون را در پی داشت.
  یکی از انتقاداتی که در همان زمان مطرح بود این بود که نرم افزارهای بورس برای پذیرش تعاونی ها آماده نبود، گرچه این مشکل هنوز هم تاحدودی پابرجا است، اما خود مسئولان بورس این موضوع را قبول نداشتند و آن را جزو مسائل پیش پا افتاده که تعاونی ها مطرح می کردند، قلمداد کردند.

  از حرف تا عمل بورسی شدن تعاون
  به هر حال چند روز اولین نشست بخش تعاون و مقامات سازمان بورس برای فراهم شدن شرایط ورود تعاونی ها به بازار سرمایه برگزار شد. در این نشست محمد فطانت رئیس سازمان بورس و مسئولان اتاق تعاون حضور داشتند.

  براین اساس به نظر می رسد شمارش معکوس برای ورود اولین تعاونی ها به بازار سرمایه آغاز شده است؛ به طوری که رئیس اتاق تعاون ایران پیش از این، مذاکره با سازمان بورس برای انجام این مهم را مثبت ارزیابی کرده و ابراز امیدواری کرده بود که تعاونی های فعال و خوش نام وارد بازار سرمایه شوند.

  حال قرار است که در مرحله اول تعاونی‌ها در بازار فرابورس پذیرش شده و با رایزنی‌های تعاونی ها آنان جذب بازارهای برتر شرکت بورس اوراق بهادار تهران شوند. مسئولان اتاق تعاون اعلام کرده اند که با جدیت ورود تعاونی ها به بورس کشور را دنبال می کنند. از سوی دیگر مسئولان تعاون مطرح می کنند که ساختار بورس برای حضور تعاون نیاز به اصلاح دارد.
  محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم اعلام کرده است که ورود تعاونی ها به بازار سرمایه پس از رفع موانع قانونی و طی مراحل پذیرش اتفاق خواهد افتاد. در حال حاضر هم راهکارهای ورود تعاون به بازار سرمایه و بررسی های قانونی آن در حال انجام است.
  در عین حال رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ورود تعاونی ها به بازار سرمایه را مستلزم اصلاح بخشی از قانون عنوان کرده و گفته است: برای ایجاد تنوع بیشتر در بازار سرمایه ورود تعاونی ها اثربخش خواهد بود.

  خبرگزاری مهر

  بانوان عزیز حتما بخوانید ! اقتصادی

  دنیا با «ترامپ» بهتر می شود یا «کلینتون»؟ با نزدیک شدن به انتخابات آمریکا نشریه اکونومیست در ویژه‌نامه‌ای به رویکردهای دو نامزد انتخابات آمریکا پرداخته و ابعاد مختلف اقتصادی ...
  پیشنهاد قیمت برای محصولات در ووکامرس در خدمت شما هستیم از تیم وب دنیا با افزونه ای تازه :   راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام وب دنیا عضو شوید. سلام دوستان؛ در فروشگاه اینترنتی خود همیشه باید جذب مشتری ...
  برنده جایزه بهترین گوشی هوشمند معرفی شد   مجموعه: اخبار تکنولوژی در خدمت شما هموطنان و خوانندگان مجله اینترنتی همه جور فان هستیم با مطلب پربازدید دیگری که توسط تیم همه جور فان ...
  به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با پایگاه خبری العهد اظهار داشت: توافق هسته ای علیرغم برخی اصلاحات غیر اساسی، طبق خواسته ما انجام شد و این ...

  بانوان عزیز حتما بخوانید !