• آخرین خبر با عنوان ، دانلود تحقیق مبانی امنیت اطلاعات در 3 ماه قبل منتشر شده است .
 • سه شنبه, ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
  »   اخبار بانوان, اخبار حوادث, اخبار حوادث ایران  »   افزایش سطح آب دریاچه ارومیه
  180 views
  ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ , ساعت ۱۲:۳۰

  افزایش سطح آب دریاچه ارومیه

  افزایش سطح آب دریاچه ارومیهReviewed by مجله همه جور فان on Jan 31Rating:
  تراز سطح آب دریاچه ارومیه به دنبال ادامه بارش های برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه با ۳۶ سانتیمتر افزایش به ۱۲۷۰٫۴۰ متر از سطح دریا رسید.
  خبرگزاری ایرنا: تراز سطح آب دریاچه ارومیه به دنبال ادامه بارش های برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه با ۳۶ سانتیمتر افزایش به ۱۲۷۰٫۴۰ متر از سطح دریا رسید.

  این تراز ۳۶ سانتیمتر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در دوم آبان امسال و ۲ سانتیمتر نسبت به ۲۲ دی افزایش یافته است.

  مقایسه با تراز همین روز در سال گذشته (۲۹ دی ۱۳۹۳) نیز نشان می دهد که تراز امسال دریاچه ارومیه ۲۲ سانتیمتر پایین تر است.

  بررسی میزان بارش از ابتدای سال آبی جاری تاکنون و مقایسه آن با دوره مشابه مانند سال گذشته و متوسط درازمدت حکایت از آن دارد که میزان بارش در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برابر با ١٢۴ میلیمتر بوده است که این میزان در مقایسه با میانگین درازمدت، ٢٢ میلیمتر افزایش را نشان می دهد، اما به نسبت میزان بارش در سال آبی گذشته همچنان ٢٠ میلیمتر کمتر است.

  بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی ستاد احیا دریاچه ارومیه، جدیدترین تصاویر ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه که روز ۲۹ دی ۱۳۹۴ ثبت شده، نشان می دهد که همه ارتفاعات اطراف دریاچه ارومیه پوشیده از برف است و کارشناسان ستاد احیای دریاچه بر این باور هستند که با توجه به پوشش برف مناسب در حوضه های آبخیز دریاچه ارومیه، با آب شدن این برف ها، احتمال بالاتر آمدن سطح آب دریاچه ارومیه وجود دارد.

  تصویر ناسا همچنین نشان می دهد علاوه بر پرآب ترشدن قسمت شمالی دریاچه، بخش هایی از قسمت جنوبی نیز که براساس تصاویر ماهواره ای تا آذرماه امسال کاملا خشک بود، هم اکنون دارای آب است.

  براساس آمارهای موجود در وبسایت مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور، میزان سطح پوشش برف حوضه های آبریز دریاچه ارومیه به نسبت میانگین بازه زمانی ١٣ سال گذشته در ٢۴ تا ٣٠ آذر حکایت از آن دارد که در این روزهای سال جاری ٣١ هزار و ۶۶١ کیلومتر مربع از حوضه آبریز دریاچه پوشیده از برف بوده است.

  این در حالی است که میانگین سطح پوشش ١٣ ساله این حوضه ٢٣ هزار و ۴١۴ کیلومتر مربع بوده که این میزان از افزایش ٣۵ درصدی حکایت دارد.

  دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در ۱۹ سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده است و با تداوم این امر هم اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارد.

  پیش از این وضعیت، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا ۳۲ میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.

  در تراز اکولوژیک ۱۲۷۴.۱ متری دریاچه ارومیه، میزان آب نزدیک به ۱۴ میلیارد متر مکعب است.

  امسال روند خشکی سال های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.

  ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقدام هایی را آغاز کرده است.

  بانوان عزیز حتما بخوانید ! اخبار بانوان  , اخبار حوادث  , اخبار حوادث ایران

  انجیل از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد اِنجیل، (عربی شده واژهٔ یونانی «اِئوانگِلیون» euangelion) به معنای خبر خوش یا مژده، نام دیگر مجموعه متون «عهد جدید» است. ...
  خوش استایل ترین ستاره های هفته مجله هارپرز بازار بریتانیا و چند نشریه مد اینترنتی دیگر، هر هفته فهرستی از خوش پوش ترین و خوش استایل ترین ستاره ...
  دنیا با «ترامپ» بهتر می شود یا «کلینتون»؟ با نزدیک شدن به انتخابات آمریکا نشریه اکونومیست در ویژه‌نامه‌ای به رویکردهای دو نامزد انتخابات آمریکا پرداخته و ابعاد مختلف اقتصادی ...
  ماه چهره خلیلی و یک پیشنهاد وسوسه کننده! ماجرای پیوستن هنرمندان ایرانی به شبکه جم ماجرایی بود که از یکی دو سال پیش سر زبان ها افتاد و تا ...

  بانوان عزیز حتما بخوانید !